2023 augusztus végén hívott a Telekom, hogy lecserélnék a routeremet egy új, korszerűbb modellre. Elsőre nem értettem, hogy ez miért jó nekem, hiszen az akkorival se volt semmi bajom. Aztán csak kibökte, hogy az újban wifi 6 kártya van. Végül rábólintottam, pénzembe nem került.
Addig úgy tudtam, hogy nincs is wifi 6 kliens a családban, aztán kiderült, hogy kettő is van 🙂 A mobilom, és a céges laptopom…
A router másik előnye, hogy van egy 2,5 Gb/s-os portja, amit jelenleg még nem tudok kihasználni, de ez csak átmeneti probléma, előbb utóbb veszek egy ilyen kártyát a NAS-ba is, és akkor ez is ki lesz pipálva.
Mielőtt belemennék az új wifi 6 kártya bemutatásába, az összehasonlítás kedvéért be kell mutatnom a jelenlegi wifi5 kártyámat. Ez egy Intel Corporation Wireless 8265 / 8275, aminek 5 GHz-en 867 Mb/s a link sebessége. A 2,4 GHz-es adatait nem is ismerem, annyira szennyezett az a sáv, hogy lakáson belül nem is használom.
Hogyan fogok tesztelni?
Két (3) programmal szoktam tesztelni, a parancssoros iperf3-al, és a webes (grafikus) Openspeedtest-el. Korábban az Interneten található speedtest.net-et használtam erre, de ilyenkor beleszól a tesztbe az Internet kapcsolatom pillanatnyi állapota is.
Az iperf3 tesztet egyszerre csak egy irányba lehet végezni, ezért kétszer kell futtatni. Ráadásul érdemes egy és több szálon is lemérni. Ez azért lehet fontos, mert vannak olyan helyek, ahol korlátozzák az egy szálon elérhető maximum sávszélességet (pl a munkahelyemen), tehát csak több szálú méréssel lehet a maximumot kihozni a fizikai kapcsolatból.
Az iperf3 daemonként fut, az openspeedtest pedig konténerben. Egyik sem hoz be olyan limitációt, ami gigabites LAN alatt kimutatható lenne. A két szoftver más más elven működik, az iperf3 átlagot számol, az openspeedtest pedig csúcsértéket mutat.
A teszteket a saját laptopomról fogom futtatni, a szerver pedig a NAS-om lesz, ami gigabiten kapcsolódik a wifi routerhez. A középiskolában azt tanították, hogy egy mérés nem mérés, ezért mindent háromszor fogok futtatni, és a legjobb adatokat írom ide.
A router 5 GHz-es kártyájához fogok csatlakozni, ami 160 MHz-es sávszélességre van beállítva.
WiFi 5 (802.11ac) iperf3 teszt
Upload egy szálon (laptop -> NAS): 454 Mb/s
Upload öt szálon (laptop -> NAS): 471 Mb/s
Download egy szálon (NAS -> laptop): 542 Mb/s
Download öt szálon (NAS -> laptop): 539 Mb/s
Mivel itthon nincs semmilyen korlátozás a belső hálózat forgalmában, az egy és a több szálú mérések hibahatáron belül vannak.
WiFi 5 (802.11ac) openspeedtest teszt
Nagy meglepetés nincs, hozza ugyanazokat az értékeket.
Összefoglalva, a legjobb letöltési sebességem 546 Mb/s, a legjobb feltöltési sebességem pedig 489 Mb/s.
Az új WiFi6 kártya bemutatása
Az Aliexpressről rendeltem ezt a bizonyos AX1800-as modellt. 4000 Ft volt szállítással együtt. Nem másolom be az adatlapját, akit érdekel, nyissa meg a linket. Minden fontos adat látható a dobozán is:
Sehol sem írták a Linux támogatást, én mégis kockáztattam, és nyertem 🙂
Az antennái kihajthatóak, amit érdemes is megtenni, mert becsukva jelentősen csökken a sebessége. Órák óta nyúzom, nem melegszik, feltehetően keveset fogyaszt, ez jó hír a laptoposoknak.
Az lsusb
szerint MediaTek Inc. Wireless_Device-nak nevezi magát. A link sebessége 1201 Mb/s.
De akkor miért 1800 Mb/s a dobozon a felirat? Nagyvonalúan összeadták a 2,4 GHz-es és az 5 GHz-es elméleti sebességeket 🙂
Nálam szándékosan más a 2,4 és 5 GHz-es sáv SSID-ja, így a lakáson belül minden esetben az 5 GHz-es sávot használom, az udvar bizonyos részein viszont csak 2,4 GHz-es sáv fogható.
WiFi 6 (802.11ax) teszt iperf3
Upload egy szálon (laptop -> NAS): 676 Mb/s
Upload öt szálon (laptop -> NAS): 692 Mb/s
Download egy szálon (NAS -> laptop): 699 Mb/s
Download öt szálon (NAS -> laptop): 675 Mb/s
WiFi 6 (802.11ax) openspeedtest teszt
Nagy meglepetés itt sincs, a max értéket mutatja, emiatt többnek tűnik, mint az iperf3 mérés átlagolt értéke.
Összefoglalva, a legjobb letöltési sebességem 763 Mb/s, a legjobb feltöltési sebességem pedig 666 Mb/s.
A cikk írása előtt végeztem pár mérést, egyszer belekarcolt a 900 Mb/s-os letöltési sebességbe:
Ám ezt azóta nem sikerült megismételnem. Ez betudható annak is, hogy a wifi nem egy stabil közeg, a rengeteg eszköz mind befolyásolja az aktuális sebességet. Egy panel ház mellett lakom, nagyon sok szomszéd wifi-jét látom 2,4 GHz-en, ezért nem érdemes használni, szerencsére az 5 GHz nehezebben terjed falon keresztül, pláne messzire, és több csatornát lehet használni.
Xiaomi 11 Lite 5G NE teszt (WiFi 6 (ax))
Itt is az openspeedtesthez csatlakoztam:
Egy hangyányival gyorsabb, mint a tesztelt usb-s wifi kártya.
Összegzés
Bár még csak fél napja használom az új wifi 6-os kártyámat, eddig pozitívak a tapasztalataim.
Gyorsabb, mint a beépített wifi 5-ös kártya, ami jó, ám ez sem éri el a gigabites sebességet (bezzeg a mobilom). Ár/érték arányban megfelelő. Mivel a laptopot dokkolóval használom, abba fogom bedugni.
Gondolkodtam a WiFi6E és WiFi7 kártyákon is, de azok sem adnak több pluszt, mivel pár évig nem tervezem frissíteni az access pointjaimat. Feltehetően a Telekom se fog frissíteni mostanában.